Ras y Gader Results 18th May 2024
Position No. First name Surname Gender Age Cat. Course Club Time
1 365 Tom Wood M Open Standard Eryri Harriers 01:28:34
2 166 Gareth Hughes M V40 Standard Eryri Harriers 01:32:33
3 185 Rhys Jones M Open Standard Rhedwyr Hebog Runners 01:34:30
4 106 Siôn Edwards M Open Standard Eryri Harriers 01:35:54
5 293 Gavin Roberts M V40 Standard Calder Valley Fell Runners 01:37:04
6 247 Lucas Parker M U23 Standard Bramhall Runners 01:37:44
7 121 Bruce Fanshawe M Open Standard Mercia Fell Runners 01:40:50
8 147 Neilson Hall M V40 Standard Bedford and County AC 01:41:00
9 93 Benjamin Davison M Open Standard Dark Peak Fell Runners 01:41:45
10 150 Tom Hancock M Open Standard   01:42:10
11 263 Ben Porter M Open Standard Cerist Triathlon Club 01:42:56
12 7 Christopher Armit M Open Standard   01:44:10
13 39 Jez Brown M V50 Standard Buckley Runners 01:44:34
14 162 Ally Hughes M Open Standard Wrexham Amateur AC 01:44:41
15 50 Ethan Butler M Open Standard Dark Peak Fell Runners 01:44:45
16 349 Mike Whyatt M V60 Standard Eryri Harriers 01:44:54
17 90 Rob Davies M Open Standard Amman Valley Harriers 01:45:32
18 152 Will Harding M Open Standard Leighton Buzzard AC 01:45:36
19 329 John Thomson Smith M V40 Standard Calder Valley Fell Runners 01:46:24
20 274 Lawrence Ramsay M Open Standard   01:46:33
21 356 Lloyd Williams M Open Standard Cybi Striders 01:47:04
22 18 Virgil Barton M V50 Standard Calder Valley Fell Runners 01:47:28
23 15 Claudiu Banzea M Open Standard   01:48:05
24 47 Alex Burch M Open Standard Cerist Triathlon Club 01:48:09
25 266 Marcus Preedy M Open Standard Rossendale Harriers & AC 01:48:38
26 69 James Coleman M Open Standard Meirionnydd RC 01:48:41
27 330 Daniel Thwaites M Open Standard Clwydian Range Runners 01:48:54
28 366 Tony Wood M Open Standard Denbigh Harriers 01:49:06
29 236 Mark O'Connor M V40 Standard Calder Valley Fell Runners 01:49:29
30 337 Tom Turner M Open Standard Mynydd Du 01:49:54
31 372 Christopher Mann M Open Standard   01:51:30
32 130 Tarbo Fukazawa M Open Standard Cambridge Harriers 01:51:36
33 291 Elliw haf Roberts F Open Standard Eryri Harriers 01:51:44
34 208 Bethan Logan F Open Standard Mynydd Du 01:52:02
35 281 Phil Rayner M V40 Standard   01:52:50
36 70 Fran Collett F Open Standard Dark Peak Fell Runners 01:53:11
37 273 Ieuan Pugh-Jones M Open Standard Meirionnydd RC 01:53:17
38 129 Mike Frost M V40 Standard Mercia Fell Runners 01:53:24
39 191 Tim Kieniewicz M V40 Standard Mercia Fell Runners 01:53:36
40 32 Jack Breeze M Open Standard   01:54:07
41 175 Williams Jason M V40 Standard Calder Valley Fell Runners 01:54:23
42 31 Aled Breeze M U23 Standard Maldwyn Harriers 01:54:32
43 182 Mark Jones M Open Standard Dark Peak Fell Runners 01:54:35
44 294 Gerwyn Roberts M Open Standard   01:54:45
45 118 Jamie Evans M Open Standard Cambridge Harriers 01:54:51
46 127 Erik Francis M Open Standard Cybi Striders 01:55:01
47 25 Tomas Black M U23 Standard Mynyddwyr De Cymru (MDC) 01:55:56
48 105 Simon Edwards M V50 Standard Buckley Runners 01:56:50
49 171 Edward Iffla M Open Standard   01:56:56
50 157 Darren Hesleton M V40 Standard Bro Dysynni AC 01:57:13
51 264 Christian Poulton M V50 Standard Cambridge Harriers 01:57:36
52 321 Jahan Swaine M Open Standard   01:58:47
53 271 Rhian Probert F V50 Standard Mynydd Du 01:58:48
54 85 Matt Dathan M Open Standard Heath Street Harriers 01:58:50
55 155 Adam Harper M Open Standard Eryri Harriers 01:58:59
56 80 Ben Crone M Open Standard   01:59:01
57 78 Oliver Cox M V40 Standard Mercia Fell Runners 01:59:15
58 52 Kyo Bye M Open Standard   01:59:27
59 344 Nick Webber M Open Standard   01:59:30
60 100 Elaine Duncan F Open Standard Totley AC 01:59:37
61 299 Mael Sautin M Open Standard   02:00:00
62 21 Robert Bennett M V50 Standard   02:00:04
63 101 Michal Dzieweczynski M Open Standard   02:00:22
63 3 Richard Anthony M V40 Standard Aberystwyth AC 02:00:22
65 320 Kurt Sumner M V50 Standard   02:00:44
66 86 Simon Dathan M Open Standard Heath Street Harriers 02:00:58
67 51 Hedwyn Bye M Open Standard   02:01:11
68 61 Jennifer Charlton F V40 Standard Eryri Harriers 02:01:18
69 253 Dave Parton M Open Standard Rochdale Harriers & AC 02:01:29
70 145 Maddie Griffiths F U23 Standard Maldwyn Harriers 02:01:46
71 347 Stuart White M V40 Standard Run Free Fell Runners 02:01:52
72 4 Rhodri ap Dyfrig M V40 Standard Meirionnydd RC 02:02:13
73 230 Jack Mullane M Open Standard   02:02:18
74 65 Michael Clewlow M V40 Standard Staffs Moorlands AC 02:02:38
75 292 Florence Roberts F Open Standard   02:02:43
76 122 Matthew Farrer M V40 Standard Mynydd Du 02:03:13
77 276 Alec Rattray M V50 Standard   02:03:37
78 360 Shane Williams M V40 Standard   02:03:57
79 125 Jack Ferguson M Open Standard Eryri Harriers 02:04:18
80 73 Matthew Connelly M Open Standard   02:04:32
81 180 Iwan Jones M Open Standard   02:04:40
82 333 Tom Treasure M Open Standard Mercia Fell Runners 02:05:28
83 36 Sion Britton M Open Standard Clwb Rhedeg Pontardawe 02:05:32
84 201 Ella Leonard F U23 Standard Bangor University 02:06:17
85 159 Matthew Hindle M Open Standard Cotswold Allrunners 02:06:27
86 246 Leonardo Parker M U23 Standard Buxton Athletic Club 02:07:14
87 322 Magnus Taylor M Open Standard Heath Street Harriers 02:07:25
88 148 John Hammond M V40 Standard UTS 02:07:38
89 309 Stephen Smith M Open Standard   02:07:43
90 288 Cedri Roberts M Open Standard   02:07:58
91 181 Llion Jones M Open Standard   02:08:08
92 213 Elliot Machin M Open Standard   02:08:21
93 339 Simon Vickers M Open Standard   02:08:26
94 153 James Hards M Open Standard   02:08:32
95 222 Chris Medcalf M V50 Standard San Domenico RC 02:08:40
96 226 Tom Mollekin M Open Standard Mynydd Du 02:08:54
97 75 Ryan Cook M V40 Standard Aberdare Valley 02:09:46
98 270 Maurice Price M V40 Standard   02:10:19
99 111 Sally may Ellis F Open Standard   02:10:35
100 177 Paul Johnstone M V40 Standard Mersey Tri 02:10:42
101 265 Dave Powell M V60 Standard Aberystwyth AC 02:11:00
102 268 Glen Price M V50 Standard Denbigh Harriers 02:11:05
103 314 Iain Squires M V40 Standard   02:11:13
104 11 Luke Atherton M Open Standard Fulham Running Club 02:11:30
105 224 Jake Metcalfe M Open Standard   02:11:46
105 92 Wayne Davies M Open Standard Maldwyn harriers 02:11:46
107 2 Mark Agnew M V50 Standard Mercia Fell Runners 02:11:58
108 261 James Pitts M V40 Standard Cambridge Harriers 02:12:00
109 77 Sarah Cordingley F V40 Standard Mercia Fell Runners 02:12:04
110 367 Steven Woodcock M Open Standard   02:12:06
111 116 Elen Evans F Open Standard Meirionnydd RC 02:13:02
112 331 Aaron Tolley M Open Standard   02:13:40
113 83 Philip Dabner M V50 Standard Wallasey AC 02:13:41
114 207 Mared Llywelyn F Open Standard Rhedwyr Hebog Runners 02:14:09
115 231 Josephine Mullane F Open Standard Stafford Triathlon Club 02:14:16
116 165 Gareth Hughes M Open Standard   02:14:24
117 227 Helen Morgan F V40 Standard Eryri Harriers 02:14:32
118 30 Chris Bowers M V40 Standard Wallasey AC 02:14:33
119 23 Richard Bevan M V50 Standard MonRoss Trailblazers 02:14:49
120 195 Martin Lansley M V40 Standard   02:14:52
121 252 Lizzie Parry F Open Standard Garden City Runners 02:14:56
122 351 Alwen Williams F V40 Standard   02:15:32
123 71 Paul Colley-Davies M V50 Standard Mynydd Du 02:15:47
124 186 Sam Jones M V40 Standard   02:15:56
125 249 Greg Parry M Open Standard   02:16:28
126 187 Tom Jones M V50 Standard Bro Dysynni AC 02:16:31
127 287 Kerry Riley F Open Standard Clwydian Range Runners 02:16:44
128 313 Andrew Sole M V40 Standard   02:16:58
129 318 Bob Stones M V40 Standard   02:17:39
130 219 Warren McNally M V40 Standard Pensby Runners 02:18:01
131 327 Emyr Thomas M V40 Standard   02:18:13
132 332 Jules Toone F V40 Standard Mercia Fell Runners 02:18:17
133 53 Ruby Bye F Open Standard   02:18:45
134 97 Dave Dickson M V40 Standard Porthcawl Runnerslife 02:18:59
135 197 Naomi Law F V50 Standard Brecon AC 02:19:14
136 326 Gary Thapa M V50 Standard Cerist Triathlon Club 02:19:57
137 95 Nigel Dexter M Open Standard Droitwich 02:20:05
138 280 Shaun Rayne M V50 Standard   02:20:41
139 325 Paul Telford M V40 Standard   02:20:59
140 14 Chris Ball M V50 Standard Mersey Tri 02:21:54
141 336 Robin Tuddenham M V50 Standard Todmorden Harriers 02:22:07
142 258 Gareth Perrin M V50 Standard Cybi Striders 02:22:36
143 172 Jack Iffla M Open Standard Meirionnydd RC 02:22:52
144 126 James Floyd M V40 Standard Cambridge Harriers 02:22:53
145 229 Melina (Mel) Morris F V50 Standard Denbigh Harriers 02:22:54
146 215 Claudia Marks F U23 Standard   02:22:57
147 28 Polly Bottomley F Open Standard   02:23:50
148 103 Juliet Edwards F V60 Standard Meirionnydd RC 02:24:04
149 361 Jon Wilson M V50 Standard Cambridge Harriers 02:24:18
150 260 Balázs Pintér M V50 Standard Aberystwyth AC 02:24:29
151 74 Owen Conry M V50 Standard Denbigh Harriers 02:24:46
152 108 William Edwards M V50 Standard Porthcawl Runnerslife 02:24:54
153 82 Alice Croot F Open Standard   02:24:56
154 167 Gerallt Hughes M V40 Standard   02:25:03
155 369 Jim Wylie M V40 Standard   02:25:05
156 89 Chris Davies M V50 Standard Pensby Runners 02:25:42
157 59 Stephen Cartwright M V40 Standard   02:25:56
158 156 Molly Harvey F Open Standard Aberystwyth AC 02:26:28
158 307 Rosa Smart F Open Standard Dark Peak Fell Runners 02:26:28
160 60 Debbie Cattermole F V60 Standard Meirionnydd RC 02:26:40
161 315 Bryan Stadden M V60 Standard Mynydd Du 02:26:45
162 49 Dan Burton M Open Standard Run Free Fell Runners 02:26:48
163 158 Tim Hicks M V60 Standard Haywards Heath Harriers 02:26:55
164 160 Richard Hoad M V40 Standard   02:27:03
165 154 Annabel Harford F V50 Standard Brecon AC 02:27:17
166 295 Rhys Roberts M Open Standard   02:27:30
167 84 Frances Dathan F V40 Standard Heath Street Harriers 02:28:43
168 277 James Raymond M Open Standard   02:29:30
169 218 Allan Mckeown M V40 Standard Buckley Runners 02:29:47
170 194 Andrzej Kowalczyk M Open Standard   02:29:51
171 335 Jeffrey Trybus M V40 Standard Long Eaton RC 02:30:09
172 368 Martin Woodhead M V60 Standard Mynydd Du 02:30:13
173 204 Rhys Lewis M V50 Standard   02:30:40
174 10 Litah Atans F V40 Standard   02:30:54
175 81 Kevin Cronshey M V40 Standard   02:31:07
176 303 Kameron Simmons-Sandy M Open Standard Cerist Triathlon Club 02:31:09
177 57 Abby Carter F Open Standard   02:31:24
177 35 Hannah Briggs F Open Standard Eryri Harriers 02:31:24
179 319 Greg Summerton M V40 Standard   02:31:38
180 305 Felix Skipton-Carter M U23 Standard   02:31:45
181 19 Rachael Bateman F V40 Standard Mercia Fell Runners 02:32:13
182 22 David Betteley M V50 Standard South Cheshire Harriers 02:33:07
183 221 Emma Mcwilliams F V40 Standard Mynydd Du 02:33:37
184 286 Paul Richardson M V50 Standard   02:33:41
185 240 David Owen M V40 Standard Staffs Moorlands AC 02:34:15
186 33 Jayne Breeze F V50 Standard Maldwyn Harriers 02:34:30
186 17 Robert Barns M U23 Standard Cambridge Harriers 02:34:30
188 68 Cathy Cole F Open Standard   02:34:34
189 353 Dominic Williams M V50 Standard   02:34:50
190 316 Andrew Stephens M V50 Standard Monross Trailblazers 02:34:54
191 340 Neil Waghorn M Open Standard   02:34:56
192 354 Gethin Williams M V50 Standard Meirionnydd RC 02:35:00
193 196 Carla Lauder F V40 Standard Rhedwyr Hebog Runners 02:35:14
193 278 Kevin Raymond M V60 Standard Ogmore Pheonix 02:35:14
195 117 Guto Evans M V50 Standard Amman Valley Harriers 02:35:38
196 199 Wendy Lee F V50 Standard Pensby Runners 02:36:03
197 279 Matt Raymond M Open Standard   02:36:16
198 67 Andreas Cola M Open Standard   02:36:26
199 370 Allan Yeomans M V60 Standard Rossendale Harriers & AC 02:37:05
200 124 Allanah Fenwick F V40 Standard Meirionnydd RC 02:37:07
201 110 Lissy Ellis F Open Standard Meirionnydd RC 02:37:39
202 341 Simon Ward M V50 Standard Wallasey AC 02:38:22
203 99 Victoria Doran F V40 Standard Telford Harriers 02:38:25
204 24 Luke Bicker M V40 Standard   02:40:00
205 308 Alec Smith M Open Standard   02:40:21
206 123 Joe Fayle M U23 Standard Warriors Pentathlon & AC 02:40:43
207 346 Shaun Western M V50 Standard Mercia Fell Runners 02:40:48
208 45 David Bryer M V40 Standard   02:40:54
209 352 Ceris Williams F V50 Standard Aberystwyth AC 02:41:15
210 146 Flora Gunner F V60 Standard Croft Ambrey RC 02:41:50
211 184 Nathan Jones M V40 Standard   02:41:52
212 242 Jim Painter M V40 Standard   02:42:03
213 348 David Whittey M V60 Standard Meirionnydd rc 02:42:10
214 228 Huw Morgan M V50 Standard Cerist Triathlon Club 02:42:25
215 254 Jon Payn M V40 Standard Reigate Priory AC 02:42:26
216 245 Claire Parker F V50 Standard Buxton Athletic Club 02:42:29
217 62 Nikki Childs F V60 Standard Mynydd Du 02:43:21
218 141 Andy Griffiths M V40 Standard Maldwyn Harriers 02:43:26
219 55 Caroline Caffery F V40 Standard Buckley Runners 02:43:55
220 34 Martin Brent M V50 Standard Marshall Milton Keynes AC 02:44:05
221 282 Roisin Reeves F V40 Standard   02:44:20
222 143 Eleanor Griffiths F Open Standard Hay Hotfooters 02:44:23
223 345 Jake Webb-Jones M V40 Standard   02:44:54
223 41 Stephen Brown M V60 Standard Cambridge Harriers 02:44:54
225 161 John Holland M V60 Standard Mercia Fell Runners 02:44:58
226 251 Isabel Parry F Open Standard   02:45:01
227 259 Justin Pilkington M V50 Standard Meirionnydd RC 02:45:31
228 9 Jean Ashley F V60 Standard Meirionnydd RC 02:45:58
229 255 Graeme Peacock M V50 Standard Clwydian Range Runners 02:46:10
230 256 Tim Pearce M V50 Standard Marshall Milton Keynes AC 02:46:11
231 358 Owen Williams M V60 Standard   02:46:44
232 27 Louie Bligh M Open Standard   02:47:13
233 311 Lois Smithies F Open Standard Meirionnydd RC 02:47:43
234 206 Harriet Line F Open Standard Heath Street Harriers 02:47:53
235 91 Rona Davies F V60 Standard Mynydd Du 02:48:39
236 342 Dan Waters M V50 Standard   02:48:43
237 104 Laura Edwards F V50 Standard Meirionnydd RC 02:48:48
238 176 Sophie Johnson F V40 Standard Prestatyn RC 02:49:10
239 137 Neil Grant M V60 Standard Meirionnydd RC 02:49:26
240 94 Shaun De Clancy M V60 Standard Eryri Harriers 02:49:39
241 216 Nick Martin M V40 Standard   02:49:41
242 225 Jon Miles M V40 Standard   02:50:08
243 54 Bethany Byrne F Open Standard   02:50:21
244 243 Glenn Palmer M V50 Standard   02:50:29
245 298 Alex Royden F Open Standard Pensby Runners 02:50:41
246 114 Chloe Evans F Open Standard   02:51:30
247 58 Mandy Cartwright F V40 Standard Prestatyn RC 02:51:33
248 109 Amanda Edwards F V40 Standard Buckley Runners 02:51:48
249 355 Gwenno Williams F U23 Standard Meirionnydd RC 02:51:52
250 173 Mike Indeka M V50 Standard   02:51:53
251 113 Louise Emery F V40 Standard Eryri Harriers 02:52:26
252 87 Alana Davies F Open Standard   02:52:41
253 223 Seghir Messamah M V60 Standard Eryri Harriers 02:54:08
254 140 Chris Gregory M V40 Standard York Knavesmire Harriers 02:55:29
255 234 Peter Nicholls M V70 Standard Meirionnydd RC 02:55:58
256 169 Ifan Huw M Open Standard   02:56:30
257 304 Andy Skipton-Carter M V50 Standard Meirionnydd RC 02:56:38
258 1 James Adamson M V40 Standard   02:57:18
259 48 Finlay Burke M U23 Standard   02:57:27
260 120 Kevin Evans M V60 Standard Meirionnydd RC 02:57:57
261 46 Gareth Bryer M V40 Standard Mynydd Du 02:58:27
262 164 David Hughes M V40 Standard   03:01:12
263 132 Yricka Gardner F V50 Standard Run Free Fell Runners 03:01:17
264 269 Jayne Price F Open Standard   03:01:43
265 133 Neil Gooding M V50 Standard Pensby Runners 03:02:18
266 248 Alister Parry M V50 Standard Garden City Runners 03:03:04
267 112 Karen Elvers F V50 Standard Mynyddwyr De Cymru (MDC) 03:03:47
268 98 Clem Dixon M V60 Standard Cambridge Harriers 03:03:57
269 29 Duncan Bowdler M V40 Standard Mercia Fell Runners 03:04:12
270 16 Peter Barnes M V60 Standard Meirionnydd RC 03:04:22
271 63 Phil Clarke M V60 Standard Mercia Fell Runners 03:04:52
272 38 Caroline Brockington F V40 Standard Amman Valley Harriers 03:05:41
273 220 Graham McVey M V50 Standard   03:05:45
274 42 Steven Brown M V50 Standard Eryri Harriers 03:07:15
275 363 Andrew Wood M Open Standard Corsham Running Club 03:07:36
276 214 Andrew Maloney M V50 Standard   03:08:56
277 79 Nigel Crompton M V60 Standard Pensby Runners 03:09:10
278 144 Gavin Griffiths M V50 Standard Bro Dysynni AC 03:09:21
279 312 Claerwen Snell F Open Standard Heath Street Harriers 03:10:54
280 142 Clare Griffiths F V40 Standard   03:11:01
281 235 Liam O'Brien M V40 Standard   03:12:01
282 128 Sharon Frankland F V50 Standard Mel's Milers 03:14:34
283 8 Charles Ashley M V60 Standard   03:14:49
284 107 Tim Edwards M V40 Standard   03:15:03
285 200 Michael Leeson M V60 Standard   03:18:02
286 296 James Rogers M V50 Standard Prestatyn RC 03:21:38
# 232 Simon Neeves M V40 Standard Mercia Fell Runners dsq - Checkpoint CP2/CP6 wasn't visited
# 43 Tracey Brown F V60 Standard South Cheshire Harriers dsq - Checkpoint CP3/CP5 wasn't visited
# 371 Arthur Youd M Open Standard   rtd at CP3/CP5
# 193 Christiane Kloos F V50 Standard Aberystwyth AC rtd at Finish
# 237 David ormond Williams M V60 Standard Sarn Helen rtd at CP3/CP5
# 203 Dylan Lewis M V40 Standard Sarn Helen rtd at Finish
# 168 Emma Huntley F Open Standard Leighton Buzzard AC rtd at Finish
# 12 John Atyeo M V50 Standard Mercia Fell Runners rtd at Finish
# 40 Kate Brown F V40 Standard Pensby Runners rtd at CP3/CP5
# 190 Paul Kent M V60 Standard Cambridge Harriers rtd at Finish
# 56 Ruth Calcraft F V40 Standard Run Free Fell Runners rtd at Finish
# 151 Victoria Harding F V40 Standard   rtd at CP3/CP5